Dajte vyradenému oblečeniu šancu na ďalší život

Máte už letné upratovanie za sebou, alebo vás ešte len čaká? Ak ste už svoje skrine prevetrali, určite ste natrafili na niekoľko (a možno aj celú kopu) vecí, ktoré už nosiť nebudete. Chceli by sme vás posmeliť, aby ste sa nebáli tieto veci „posunúť ďalej“ a zachránili ich pred nedôstojným koncom na skládke.

70 sukien mala a predsa…

…si nemala čo obliecť. Koľkokrát ste sa postavili pred skriňu a povedali si: „nemám čo na seba“? Naozaj potrebujeme všetky tie nové sezónne kúsky? O takýchto nástrahách sa možno pobavíme nabudúce. Teraz však nájdime odpoveď na otázku, čo s nepotrebným textilom. V prvom rade ale treba zdôrazniť: rozhodne najlepšie je žiadny odpad netvoriť a teda aj pri takom očistnom rituáli, akým nepochybne upratovanie príbytku je :-), máte príležitosť zamyslieť sa nad svojím nákupným správaním.

Možno sa veci hodia kamarátom, rodinným príslušníkom, charitatívnym organizáciám, alebo ich jednoducho vymeníte za niečo iné na akciách s názvom swap, ktoré nedávno začali vznikať aj na Slovensku (hurá!). Potom sú tu ale samozrejme kúsky, ktoré by ste už akurát tak využili iba ako handru na prach.

V prípade, že ide o poslednú možnosť, alebo dokonca aj o životaschopné kúsky, ktoré skutočne nemáte komu posunúť, tak šup so všetkým do kontajnerov na textil!

Putovanie vyradeného textilu

Veríme, že ich máte po ruke aj pri svojom bydlisku. Tieto zberné nádoby sú (alebo boli) spravidla majetkom jednej z troch spoločností: Humana, Eco Textil alebo Revenge. Druhá menovaná firma je pôvodom z Poľska a niekedy v období okolo prelomu roka svoju činnosť na našom území ukončila. Textil z kontajnerov Eco Textil vyprázdňovali a odvážali však ďalšie spoločnosti a tie začínajú postupne preberať do svojho užívania „opustené“ kontajnery a my veríme, že sa im budú dlhodobo venovať.

Čo sa stane s textilom, ktorý vyhodíte do kontajnera? Ďalej sa triedi a najviac nositeľná časť z neho putuje do second-handov na ďalší predaj (odhadujeme cca 30%), časť sa predáva firmám, ktoré ho ďalej vedia využiť ako surovinu (10 – 30%) a zvyšok by sa v ideálnom prípade mal posielať do spaľovní, kde sa zhodnotí ako alternatívne palivo a vznikne z neho energia.

Je zrejmé, že ide o fungujúci prepracovaný systém a povedzme si otvorene: životaschopný biznis. A to sa nám páči, lebo je to prejav cirkulárnej ekonomiky!

Textil, ako ho nepoznáte

Ale veríme, že spoznáte! Všeličo sa môže stať s vaším starým tričkom. Možno sa, napríklad, znovuzrodí ako súčasť tepelnej izolácie domu. V SK-Texe vieme, že textil je výborný funkčný materiál: a svoje schopnosti si zachová aj vtedy, keď ho na našej linke roztrháme na franforce.

Má vysokú schopnosť akumulácie tepla, čo sa tiež odráža v jeho izolačných vlastnostiach. Dokáže teplo v sebe udržať a potom ho odovzdávať v chladnejšom čase smerom von a v teplejšom zas naopak: keď sa dom vykuruje, tak naakumuluje v sebe teplo a potom ho posiela späť do priestoru. Inak povedané – keď zahrial vás, môže predsa aj váš dom, no nie?

Preto sme sa rozhodli z neho vyrábať ekologické izolácie a priniesť tak alternatívu k minerálnym (skleným) vatám či polystyrénu. A možno ste si zatiaľ neuvedomili, že napríklad aj taký kufor vášho auta je potiahnutý zrecyklovaným textilom.

Vždy je lepšie triediť, ako netriediť

Na Slovensku sa odhaduje, že vznikne 50 až 100 000 ton textilného odpadu ročne. Keby sa nám aj podarilo rozšíriť výrobu na spracovanie 10 000 ton odpadu (veríme, že už budúci rok ;-)), tak stále by sme dokázali spracovať len cca 10% z celkového množstva. Zatiaľ spracúvame približne 4 000 ton odpadu, pričom zhruba 50 % pochádza z „kontajnerového“ zberu z rôznych krajín.

V súčasnosti popravde nepoznáme efektívnejší systém využitia vyradeného textilu a fandíme každej aktivite, ktorá sa snaží predĺžiť životnosť textilu. Ak textil vyhodíte do komunálneho odpadu, tak smutne skončí na Slovensku väčšinou bohužiaľ na skládke, alebo v spaľovni v Košiciach či Bratislave.

Keďže väčšina textilu obsahuje rôzne syntetické látky, tak sa jednak nerozloží na skládke tak rýchlo a ešte hrozí aj vytváranie ďalších škodlivín pri kontakte s iným odpadom. Zároveň je textil síce ľahký, ale zaberá na skládke veľkú plochu. Myslite, prosíme, na to, keď budete najbližšie robiť generálku šatníka a vypraný textil vhoďte do zberných kontajnerov 

Ak by ste sa radi o recyklovaných produktoch pre automobilový, stavebný priemysel, ale aj záhradníctvo dozvedeli viac, hocikedy sa ozvite na sk-tex@sk-tex.com
Budeme sa tešiť!

Zabezpečujeme výrobu izolácií z recyklovaného textilného materiálu.

+421 948 049 282

We focus on producing products from recycled textile waste.

+421 948 049 282

Újrahasznosított textilhulladékból biztosítunk termékek előállítását.

+421 948 049 282

Wir realisieren die Herstellung von Produkten aus recycelten Textilabfällen.

+421 948 049 282